mobilnykrakow.pl

Blog tematyczny o transporcie, atrakcjach i życiu w Krakowie.

Rozrywka

Najciekawsze parki w Krakowie. Park Duchacki, Park Kleparski, Park Aleksandry

Najciekawsze parki w Krakowie. Park Duchacki, Park Kleparski, Park Aleksandry

Na terenie całego Krakowa można znaleźć liczne parki, z których każdy ma coś ciekawego do zaoferowania mieszkańcom. Całkowita liczba parków w mieście przekroczyła już 50, dzięki czemu w praktycznie każdym zakątku Krakowa znajdziesz skrawek zieleni, w którym można się zrelaksować. W tym artykule skupiamy się na trzech ciekawych krakowskich parkach. Są nimi:

  • Położony na południu miasta Park Duchacki
  • Znajdujący się w otoczeniu Fortu Kleparskiego Park Kleparski
  • Zajmujący malowniczą dolinę Potoku Bieżanowskiego Park Aleksandry

Park Duchacki – odnowiony teren zielony z historią

Ten niegdyś dziki park został znacznie zrewitalizowany w 2021 i 2022 roku, po wielu prośbach od mieszkańców. Dofinansowane z rządowego programu Funduszu Inwestycji Lokalnych prace nad parkiem nadal trwają, jednak znaczna jego część jest już dostępna dla mieszkańców. Park Duchacki położony jest między ul. Estońską a Białoruską w Podgórzu Duchackim. Jest to urokliwe miejsce, które po remoncie ma wiele do zaoferowania każdemu odwiedzającemu. Do użytku zostały już oddane drewniane pomosty nad czarującym stawem, czy urządzenia do ćwiczeń dla osób pragnących aktywnie spędzać czas na świeżym powietrzu. 

Park Duchacki ma również ciekawą historię. Powstał on w oparciu o dawne tereny dworskie, przez które płynął potok zasilający dworskie stawy. Niegdyś folwark ten należał do wsi jaką była Wola Duchacka, przed jej przyłączeniem do Krakowa w 1941 roku. Wzmianki folwarku wolskego znaleźć można nawet już w 1438 roku. W parku zachowały się ślady dawnego sadu, którego teren został zagospodarowany w nowej przestrzeni. To ciekawy i historyczny element krajobrazu Parku Duchackiego, złożony ze spichlerza oraz jego odnowionego otoczenia. Pomimo wszystkich przeprowadzonych w nim prac park nadal zachowuje jednak swój pierwotny, dziki charakter.

Parki Krakowa. Park jesienią

Park Kleparski – otoczony zielenią fort

Teren 3-hektarowego Parku Kleparskiego wyróżnia się przez znajdujący się na nim historyczny Fort Kleparz. Jest on jedynym zachowanym w stanie niemal pierwotnym fortem Krakowa. Jest to obiekt o bardzo atrakcyjnym wyglądzie, utrzymany w bardzo dobrym stanie. Zdobią go dekoracyjne obramowania okien i drzwi. Obecnie mieści się w nim piwnica win importowanych oraz klub muzyczny.

Park ograniczony jest przez ulice Prądnicką, Kamienną, Aleję Juliusza Słowackiego oraz kolejowy dworzec towarowy. Pomimo wzmożonego ruchu w okolicach parku jest on wciąż dobrym miejscem na relaks, a nawet potrzebną przystanią spokoju w sercu miasta.

Park jest intensywnie zadrzewiony i dobrze utrzymany. Oferuje idealne warunki do obserwacji ptaków, w czym pomagają zamontowane na drzewach budki lęgowe dla tutejszych gatunków. Inną ciekawostką na obszarze parku jest dawny schron przeciwlotniczy. Znaleźć tu można również wybiegi dla psów.

Parki Krakowa. Drzewa w parku

Park Aleksandry – nadrzeczny raj dla rodzin z dziećmi

Park Aleksandry znajdujący się w dzielnicy Bieżanów-Prokocim, przecięty jest w połowie przez Potok Bieżanowski, który stanowi jedną z jego największych atrakcji. Ten 5-hektarowy park jest miejscem wypoczynku dla mieszkańców okolicznych osiedli. Są to duże i intensywnie zabudowane osiedla – Nowy Prokocim oraz Nowy Bieżanów. Park podzielony jest na dwie części – północną i południową.

Park Aleksandry wyposażony jest w liczne alejki spacerowe oraz miejsca zabaw dla rodzin z dziećmi. Jest on dobrym wyborem na aktywne spędzenie czasu z rodziną i znajomymi, czy to na spacerze, czy na przejażdżce rowerowej. Park ten jest też prawdziwym rajem dla miłośników przyrody. Obecne w nim oczko wodne to teren obserwacji różnych płazów, takich jak ropucha szara czy żaba trawna. Również amatorzy obserwacji ptaków będą tu mieli coś do robienia. Częstymi bywalcami na tych terenach są gatunki takie jak pierwiosnek, zięba, sierpówka czy grzywacz.

Podobnie co Park Duchacki, Park Aleksandry również przeszedł liczne prace rewitalizacyjne. Do grudnia 2021 roku posadzono w nim 87 nowych drzew oraz 1721 krzewów, w tym m.in. dziką różę i kalinę. Pojawiły się też liczne nowe aleje spacerowe oraz ogólnodostępne mostki. Park jest teraz wyposażony w stojaki na rowery oraz nowe stoliki do szachów.

Powyżej opisane parki to tylko ułamek tego, jakie atrakcje na terenach zielonych można znaleźć w Krakowie. Warto eksplorować nowe miejsca na włąsną rękę i przekonać się, które miejsce odpowiada najbardziej naszym potrzebom. Bez wątpienia uda Ci się jednak znaleźć park, który może się z łatwością stać Twoim nowym ulubionym miejscem do wypoczynku na świeżym powietrzu.

Udostępnij