mobilnykrakow.pl

Blog tematyczny o transporcie, atrakcjach i życiu w Krakowie.

Hobby

Jak zacząć biegać? Bieganie w mieście – porady

Jak zacząć biegać? Bieganie w mieście – porady

Wiele osób zastanawiających się jak utrzymać dobrą kondycję rozważa rozpoczęcie biegania. Jak zacząć biegać, i czy faktycznie warto? Zanim podejmiesz pierwsze kroki w kierunku regularnego biegania, warto się dowiedzieć o kilku bardzo istotnych kwestiach. Otóż taka forma aktywności jest bardzo dobrym wyborem nie tylko na zachowanie formy, ale i prawdziwe hobby.

W artykule dowiesz się:

  • Jakie są dobre strony biegania jak i ewentualne przeciwwskazania przed podjęciem tego typu aktywności;
  • Jak zacząć bieganie w prawidłowy sposób i dzięki temu z czasem nie stracić motywacji;
  • Czy powinno się biegać w mieście

Sprawdź także: Zobacz również: Kosmetyki do twarzy — jak dobrać najlepszy produkt?

Dlaczego bieganie – zalety i przeciwwskazania

Bieganie – jak zacząć? Po co się na to decydować? Zalet takiego typu aktywności jest wiele. Po pierwsze, regularny wysiłek fizyczny wzmacnia nasz organizm. Dzięki niemu mamy więcej siły, energii, a nasza kondycja poprawia się. Bieganie, jak każda aktywność fizyczna, wyzwala w naszym ciele hormony, dzięki którym czujemy się lepiej. Jest to zatem dobry sposób na rozpoczęcie dnia jak i generalne podniesienie naszego nastroju na co dzień. Jeśli Twoim celem jest schudnięcie to bieganie również może znacznie pomóc w tym celu.

Zanim zaczniesz musisz jednak wiedzieć, że istnieją różne przeciwwskazania co do biegania. Jeśli masz już pewność, że chcesz zacząć biegać, być może warto będzie to na wszelki wypadek skonsultować z lekarzem. Jest to kwestia mocno indywidualna, jednak istnieją konkretne przypadki, w których lepiej zrezygnować z biegania na rzecz innej aktywności, która będzie dla Ciebie bezpieczniejsza. Główną przeszkodą w bieganiu są choroby lub urazy stawów. Tak samo porady lekarza należy zasięgnąć w przypadku m.in. astmy czy chorób układu krążenia. To bardzo istotna kwestia, aby uniknąć wyrządzenia sobie krzywdy. Jeśli masz jakiekolwiek wątpliwości, czy bieganie jest dla Ciebie, koniecznie zasięgnij porady lekarskiej. To pozwoli Ci na pozbycie się wszelkich zmartwień czy wątpliwości.

Jak zacząć biegać - buty do biegania

Bieganie – jak zacząć? Garść przydatnych zasad

Zatem jak zacząć bieganie? W teorii można to zrobić w prosty sposób. Jako że do rozpoczęcia biegania nie potrzebujemy wiele, ani w kwestii ekwipunku, ani dodatkowych przygotowań, często spotykaną poradą w tej kwestii jest “po prostu” zaczęcie. Jednak zwykle się to nie sprawdza. Bez planu i bez dostosowania wysiłku do własnych możliwości najpewniej wypalisz się już po kilku dniach. Zatem jak wzmocnić własną motywację?

Po pierwsze, zastanawiając się, jak zacząć biegać, nie rzucaj się od razu na głęboką wodę. Logicznym jest że z dnia na dzień dodając sobie znaczne ilości wysiłku szybko się zmęczysz. Jest to praktycznie nieuniknione, szczególnie, jeśli Twój organizm nie jest do tak intensywnego i nagłego ruchu przyzwyczajony. Dlatego musisz zaczynać stopniowo! Najpierw biegaj nawet tylko raz w tygodniu, do 20 minut dziennie i stopniowo zwiększaj wysiłek w miarę swoich możliwości. Jeśli dłuższe bieganie sprawia Ci na początku znaczne problemy zamiast tego możesz spokojnie zaczynać od szybkiego marszu. Bieganie nie powinno Cię wykończyć, dlatego pozwól sobie stopniować wysiłek i czekaj cierpliwie na efekty, bo ostatecznie na pewno je zobaczysz. Poza tym pamiętaj, aby przed bieganiem zawsze się dobrze rozciągnąć!

Jak zacząć biegać - bieganie w mieście

Jak zacząć biegać w mieście – czy warto?

Wiele osób rezygnuje z biegania ze względu na brak odpowiedniej przestrzeni na uprawianie takiej aktywności. Czy jednak słusznie? Czy faktycznie miasto nie jest dobrym miejscem do biegania? Główną przeszkodą i kwestią budzącą wiele wątpliwości jest poziom zanieczyszczenia w powietrzu miejskim. Problem ten dotyczy szczególnie Krakowa, który niesławny jest ze swoich problemów ze smogiem.

Zdania na temat biegania w mieście są bardzo podzielone. Niektóre źródła podają, że pozytywne strony wykonywania tej aktywności na swój sposób “wyrównują” negatywne skutki wzmożonego kontaktu z miejskim powietrzem. Według nich lepiej jest zatem biegać w mieście niż wcale. Inni jednak są zdania że zanieczyszczenia w mieście są na tyle groźne, że nie jest zalecane dodatkowe wystawianie się na ich negatywne działanie jeśli możemy tego uniknąć. Odpowiedź na to pytanie nie jest zatem prosta, ale jeśli żyjesz w mieście na pewno zdarzyło Ci się już nie raz minąć strudzonego biegacza na ulicy. Zatem niektórzy nadal próbują – czy iść ich śladem? Sporo zależy zarówno od miejsca, jak i czasu, jaki wybierzesz na bieganie. Dużo lepsze niż poruszanie się wzdłuż ulicy będzie np. odwiedzenie parku, czy bieganie wzdłuż bulwaru, ze względu na lepszą cyrkulację powietrza w pobliżu wody. Ponadto zawsze sprawdzaj komunikaty o obecnej jakości powietrza i bądź w gotowości na dostosowanie się do nich.

Regularne bieganie, czy w mieście, czy gdziekolwiek indziej, jest jak najbardziej wykonalne. Z odpowiednim nastawieniem możesz sobie stosunkowo łatwo wyrobić nawyk, za który Twój organizm wkrótce podziękuje.

Udostępnij