mobilnykrakow.pl

Blog tematyczny o transporcie, atrakcjach i życiu w Krakowie.

Transport

Bilet miesięczny Kraków – gdzie i jak kupić?

Bilet miesięczny Kraków – gdzie i jak kupić?

Bilety okresowe są wygodną alternatywą dla zwykłych biletów papierowych, a przy tym pozwalają nieraz na znaczne zaoszczędzenie środków. Bilet miesięczny Kraków – gdzie i jak go kupić? Podpowiadamy i przedstawiamy wszystkie najważniejsze informacje.

W tym artykule dowiesz się:

  • Na czym polegają bilety okresowe w Krakowie, w tym bilet miesięczny Kraków oraz na jakim nośniku się je zapisuje;
  • Gdzie można zakupić bilet miesięczny;
  • Jak wygląda proces zakupu biletu miesięcznego

Bilety okresowe – czym się różnią od innych biletów?

Bilety okresowe, do których zalicza się bilet miesięczny, pozwalają na wielokrotne przejazdy komunikacją miejską we wszystkie dni tygodnia. Takich biletów nie trzeba kasować dzięki temu, że znajdują się na specjalnym nośniku. Formą zapisu takiego biletu mogą być:

  • elektroniczne nośniki – karta KKM, karta MKA, karta KK, elektroniczna legitymacja studencka ELS
  • urządzenia mobilne – na których można go przechowywać na jednej z dedykowanych aplikacji: mKKM, mKK lub iMKA

Być może powyższe skróty nośników wydają Ci się nieco tajemnicze. Co się pod nimi kryje? Są to kolejno:

  • Karta KKM – Krakowska Karta Miejska. Może ją sobie bezpłatnie wyrobić każdy mieszkaniec Krakowa po złożeniu odpowiedniego wniosku.
  • Karta MKA – Małopolska Karta Aglomeracyjna, czyli zintegrowany bilet dla mieszkańców Małopolski. Pozwala na korzystanie z różnych środków transportu na terenach całej Małopolski, jak również parkingów oraz innych usług. Aby otrzymać kartę MKA należy złożyć papierowy wniosek w jednym z punktów obsługi klienta.
  • Karta KK – Karta Krakowska. Jest elementem programu oferującego różnorodne zniżki i ulgi dla mieszkańców Krakowa na terenie całego miasta. Wniosek o taką kartę może złożyć każda osoba mieszkająca w Krakowie powyżej 16 roku życia.

Warto wspomnieć również o tym, że bilet miesięczny możemy też zakupić imiennie. Jest to opcja dla osób, które nie są zameldowane w Krakowie, w tym studentów, którzy takowy bilet zapisują na swojej legitymacji.

Bilet miesięczny Kraków - gdzie i jak kupić?

Bilet miesięczny Kraków – gdzie kupić?

Aby móc zakupić bilet miesięczny, potrzebny Ci będzie odpowiedni nośnik. Jeśli takowy już posiadasz, możesz nabyć bilet stacjonarnie lub online. Gdzie kupić bilet miesięczny? Nabędziesz go stacjonarnie w każdym automacie z biletami, które można znaleźć na wielu przystankach Krakowa. Innymi miejscami, w których możliwy jest zakup takiego biletu, są Biuro Obsługi Klientów MKA czy punkt sprzedaży Biletów (PSB) KMK.

Do zakupu online będzie Ci potrzebne konto na stronie ekp.mpk.krakow.pl lub dostęp do jednej z aplikacji mobilnych. W zależności od karty, którą posiadasz, będzie to: iMKA, mKK lub mKKM. Wszystkie są dostępne do pobrania przez Google Store.

Jeśli decydujesz się na korzystanie ze strony internetowej, to po założeniu na niej Konta Elektronicznego Pasażera otrzymasz nie tylko sposób na zakup biletów bez wychodzenia z domu, ale również m.in. wgląd w aktualne i archiwalne bilety. Dzięki temu możesz łatwo sprawdzić, czy Twój bilet nadal jest ważny.

Jak kupić bilet miesięczny?

Zarówno online, jak i stacjonarnie, przy zakupie biletu będziesz wybierać typ biletu (ulgowy bądź normalny), okres (ponieważ może to być nie tylko jeden miesiąc, ale też dwa lub trzy), oraz linie bądź strefy, na których obowiązuje.

Bilet online możemy kupić wchodząc w zakładkę “kup bilet”, i stamtąd wybierając preferowany nośnik biletu. Proces zakupu biletu przez automat również nie jest trudny. Na wyświetlaczu wybieramy ikonę „Krakowska Karta Miejska”, skąd przechodzimy następnie do opcji zakupu biletu okresowego i dokonujemy dalszych wyborów. Taki automat umożliwia również sprawdzenie aktualnie zapisanych biletów na karcie.

Ważną kwestią, o której należy w tym miejscu wspomnieć, jest zapisywanie biletu kupionego online na fizycznym nośniku. Otóż nie jest już ono koniecznością! Spokojnie możesz korzystać z biletu kupionego przez internet bez potrzeby dodatkowego zapisywania go na swojej karcie. Jest to możliwe dzięki wdrożeniu nowego rozwiązania przez miasto, które pozwala na przypisanie i odczyt biletu okresowego na podstawie numeru ID karty.

Podsumowanie

Zakup biletu miesięcznego w Krakowie nie jest zatem skomplikowany. Mamy nadzieję, że powyższym przewodnikiem nie będziesz już mieć wątpliwości ani na czym polega bilet miesięczny Kraków, ani gdzie i jak go kupić.

Udostępnij