Obecnie rynek oferuje wiele nowoczesnych rozwiązań służących do ogrzewania budynków. Jednym z tych, które zapewniają użytkownikom liczne korzyści, jest folia grzewcza. Jak działa i gdzie można ją zastosować?
Zasada działania folii grzewczej
Dostęp do energii elektrycznej jest powszechny i stosowanie urządzeń grzewczych, które z niej korzystają, nie wymaga żadnych skomplikowanych instalacji, czy kosztownych remontów. Folia grzewcza jest typem cienkiego, elastycznego grzejnika elektrycznego, który z racji swojej konstrukcji nie wytwarza żadnych zanieczyszczeń, jest więc w pełni ekologiczny.
Jak działa folia grzewcza? Specjalna matryca grzewcza zawierająca grafit i nadrukowana na cienkiej lecz mocnej folii PET wytwarza ciepło (pod postacią długich fal podczerwonych) wskutek oporu elektrycznego. W ten sposób zostają ogrzane przedmioty znajdujące się w pobliżu, w tym ściany, czy meble skąd ciepło oddawane jest dalej, do otoczenia. Przy takim ogrzewaniu długą podczerwienią uzyskanie właściwego komfortu cieplnego w pomieszczeniu, czy nieruchomości uzależnione jest od:
- mocy i umiejscowienia folii grzewczej,
- szerokości i grubości folii grzewczej,
- stopnia pokrycia powierzchni folią grzewczą,
- kształtu matrycy grzewczej (najnowsza pełnomatrycowa siatkowana, lub starszy typ. tzw “drabinkowy”).
Ważne są też parametry samego budynku. Istotna jest np. jakość i poziom termoizolacji nieruchomości, czy wielkości pomieszczeń. Znaczenie mają również indywidualne preferencje domowników, co do panującej we wnętrzu temperatury.
Gdzie stosuje się folie grzewcze?
Folie grzewcze są bardzo wszechstronne w zastosowaniach. Można je montować nie tylko w nowych, ale także w remontowanych budynkach. Cieszą się dużą popularnością w prywatnych nieruchomościach, ale również w biurach i innych obiektach publicznych, magazynach i budynkach przemysłowych. Poza ogrzewaniem pomieszczeń wykorzystuje się je również do ogrzewania beczek, zbiorników i pojemników, urządzeń technicznych, stołów, czy terrariów, a także komór, kanałów i tuneli grzewczych.
Instalując to nowoczesne ogrzewanie użytkownik zyskuje szeroki wybór co do wykończenia podłogi, pod którym możne być położona folia grzewcza. Zastosowanie jej pod panelami podłogowymi i winylowymi SPC czy pod deską warstwową to nie wszystko. Możesz ją montować w systemie Heat Decor pod wylewką, co umożliwi wykończenie podłogi nie tylko panelami, ale też płytkami, modnym mikrocementem czy żywicą zapewniającą niezwykłe wrażenia estetyczne. Równie dobrze sprawdza się jako ogrzewanie ścienne (pod płytami g-k), sufitowe (w suficie podwieszanym), czy pod lustrem.
Zalety stosowania folii grzewczych
Folie grzewcze to całościowo najbardziej ekonomiczna forma ogrzewania elektrycznego. Są wyjątkowo opłacalne pod względem kosztów montażu, a wysoka bezawaryjność nie naraża użytkownika na koszty wymiany czy serwisowania przez dziesięciolecia. Gdy inne urządzenia grzewcze ulegną zużyciu i trzeba będzie je wymienić, folie grzewcze będą działać nadal z tą samą sprawnością. To w praktyce jednorazowa inwestycja w ogrzewanie.
Inne zalety folii grzewczych to m.in.:
- bezpieczeństwo stosowania,
- równomierne rozprowadzanie ciepła (w przypadku matrycy grzewczej nowej generacji),
- brak strat energii cieplnej na przesyle od urządzenia grzewczego do pomieszczeń,
- oszczędność miejsca,
- całkowite ciche działanie (0 dB),
- możliwość docięcia i dopasowania na konkretny wymiar,
- duża płaszczyzna grzewcza, szybki efekt i możliwość dokładnej regulacji temperatury.
Folie grzewcze są przyjazne dla alergików, zmniejszają bowiem unoszenie się kurzu. Podczerwień niezależnie od folii grzewczych wiele osób stosuje przy różnych dolegliwościach zdrowotnych, ale też jako wspomaganie układu odpornościowego, czy podczas odchudzania. Pozytywny wpływ podczerwieni na zdrowie został wielokrotnie potwierdzony. Jeżeli szukasz wysokiej jakości folii grzewczej i sprawdzonej technologii montażu, to postaw na sprawdzone rozwiązania Heat Decor, które wśród klientów cieszą się pozytywną opinią. Sprawdź aktualne promocje i zamów indywidualną wycenę.
Materiał zewnętrzny