mobilnykrakow.pl

Blog tematyczny o transporcie, atrakcjach i życiu w Krakowie.

Rozrywka

Kazimierz w Krakowie. Najciekawsze atrakcje Kazimierza.

Kazimierz w Krakowie. Najciekawsze atrakcje Kazimierza.

Kazimierz to historyczna dzielnica Krakowa wchodząca w skład Starego Miasta. Od jej powstania w XIV, najpierw istniejąc jako samodzielne miasto aż do momentu jej dołączenia do Krakowa na przełomie wieków XVIII i XIX, stała się ona ważnym ośrodkiem kulturowym. Kazimierz jest obecnie jedną z najważniejszych punktów Krakowa. Co warto w nim zobaczyć? Jakie atrakcje oferuje Kazimierz w Krakowie? Przedstawiamy je poniżej.

W tym artykule przeczytasz:

  • O najważniejszych i najbardziej rozpoznawalnych miejscach Kazimierza
  • Jakie świątynie można zobaczyć na terenie dzielnicy
  • Co do zaoferowania ma Kazimierz w kwestiach gastronomii

Kazimierz w Krakowie – najważniejsze atrakcje Kazimierza

Jakie są najważniejsze punkty na mapie Kazimierza z perspektywy odwiedzającego turysty? Bez wątpienia najbardziej rozpoznawalnym i najistotniejszym miejscem w całej dzielnicy jest ulica Szeroka. Nieraz uważana za najładniejsze miejsce Kazimierza, jest w sumie sercem dzielnicy. Niegdyś ulica ta stanowiła centrum dawnej osady Bawół. Ponadto cała osada otoczona była murem, którego resztki nadal się zachowały w pobliżu znajdującej się przy ulicy Szerokiej Synagodze Starej. W sąsiedztwie ulicy, poza trzema synagogami, znajdują się również Kamienica Landauów, dawniej stanowiąca trzy osobne kamienice, jak i Mykwa Wielka, która obecnie jest hotelem. Ponadto na ulicy Szerokiej odbywa się coroczny koncert finałowy Festiwalu Kultury Żydowskiej w Krakowie.

Inną ulicą w Kazimierzu którą warto odwiedzić jest ulica Józefa. Z niej przejdziemy przez podwórko prowadzące do ulicy Meiselsa, gdzie to nagrana została jedna ze scen filmu „Lista Schindlera” .

Kazimierz w Krakowie - kościół

Kazimierz Kraków atrakcje – miejsca kultu, które warto zobaczyć

Kazimierz jest wyjątkową częścią współczesnego Krakowa, ukształtowaną przez lata sąsiedztwa kultur żydowskiej i chrześcijańskiej. Z tego tytułu na jej terenie można napotkać liczne świątynie z obu tych obrządków religijnych. Są one atrakcyjnymi obiektami do zwiedzania, ukazującymi tutejszą kulturę religijną. Te najważniejsze to m.in:

  • Synagoga Stara – znajduje się przy ulicy Szerokiej i jest jedną z najstarszych zachowanych synagog w Polsce. Uważa się ją także za jeden z najcenniejszych zabytków żydowskiej architektury sakralnej w Europie. Jest ona obecnie muzeum, w którym poznać można historię miasta oraz obejrzeć wystawę o dziejach i kulturze Żydów krakowskich;
  • Synagoga Remu – to jedyna czynna synagoga w Krakowie, do której jest możliwy wstęp dla turystów. W jej sąsiedztwie znajduje się również cmentarz żydowski. Synagoga ta jest drugim najstarszym żydowskim domem modlitwy w Krakowie – razem z przylegającym do niej cmentarzem tworzy bezcenny zabytek architektury sakralnej Żydów polskich;
  • Synagoga Izaaka Jakubowicza – przez lata uchodziła ona za najokazalszą i najbogatszą synagogę w mieście. Co ciekawe, przed gmachem świątyni niegdyś znajdował się targ rybny. Obecnie jest to budynek, którego historia została osnuta różnymi legendami;
  • Kościół Bożego Ciała – lub Bazylika Bożego Ciała, jest rzymskokatolickim kościołem parafialnym. Znajdują się w nim zabytkowe organy, których historia sięga XIV wieku. Ponadto z budową również tej świątyni związana jest interesująca legenda, którą warto poznać
Kazimierz w Krakowie - sklepy

Kraków Kazimierz atrakcje – poznaj tutejsze lokale!

Kazimierz w Krakowie oferuje ciekawe zakątki nie tylko dla entuzjastów tutejszej historii i kultury, ale również dla tych, którzy pragną spędzić dobry czas w przyjemnej atmosferze staromiejskiej. Teren dzielnicy Kazimierz bogaty jest w liczne puby, restauracje, oraz inne lokale, z których wiele posiada bogatą historię. Obecnie znajduje się ich tu około 300! Wiele z nich oferuje niezwykłe doświadczenia kulinarne i daje okazję na spróbowanie wyjątkowej lokalnej kuchni. Jest to zatem jeden z licznych sposobów na poznanie tutejszej kultury – robić to można nie tylko przez oglądanie zabytków, ale i zapoznawanie się z innymi stronami dorobku kulturowego! A sama kuchnia należy do jednego z tych ważniejszych i nieraz najbardziej interesujących.

Jeśli pragniesz okazji na zwykłą filiżankę z kawą to również na pewno się nie zawiedziesz! Na terenie całego Kazimierza spotkasz liczne kawiarnie w różnych stylach. Wiele z nich jest równie warte odwiedzenia jak każda inna atrakcja i dotyczy to nie tylko entuzjastów aromatycznego napoju jakim jest kawa.

Kazimierz w Krakowie nie bez powodu jest uznawany za jeden z najistotniejszych punktów do odwiedzenia na mapie miasta. Dobrze wiedzieć, że wraz ze ścisłym Starym Miastem oraz Wawelem został zapisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO! Jest to zatem prawdziwie szczególne miejsce, nie tylko w skali samego Krakowa, ale całej Polski, a nawet Europy. Z naszymi rekomendacjami na pewno uda Ci się dobrze poznać tę dzielnicę a przy tym dowiedzieć się czegoś nowego i interesującego o jej historii i kulturze.

Udostępnij