mobilnykrakow.pl

Blog tematyczny o transporcie, atrakcjach i życiu w Krakowie.

Transport

Trasy rowerowe Kraków – najlepsze ścieżki rowerowe w Krakowie

Trasy rowerowe Kraków – najlepsze ścieżki rowerowe w Krakowie

Kraków ma wiele do zaoferowania w kwestii atrakcji dla rowerzystów. Ścieżki rowerowe prowadzą do wielu istotnych punktów miasta i pozwalają na zwiedzenie dużych obszarów na których można zaliczyć liczne punkty podróży podczas tylko jednej przejażdżki. Marzy Ci się zwiedzanie Krakowa rowerem? Trasy rowerowe Kraków – poniżej prezentujemy najatrakcyjniejsze z nich. 

W artykule przeczytasz o:

  • Trasie rowerowej do Tyńca;
  • Ścieżce prowadzącej na Nową Hutę;
  • Zwiedzaniu Starego Miasta i okolic rowerem;
  • Innych propozycjach na przejażdżki rowerowe w Krakowie

Wzdłuż bulwaru – trasa rowerowa do Tyńca

Być może najpopularniejszym szlakiem rowerowym w mieście jest trasa prowadząca do Tyńca. Świadczy o tym spory ruch na trasie, szczególnie w pogodne dni. Warto zatem pamiętać, że w sezonie spotkamy tu wielu rowerzystów, rolkarzy i biegaczy, co dla wielu będzie przeszkodą w spokojnym jechaniu. Trasa jest jednak tak powszechnie odwiedzana nie bez powodu. Otóż oferuje ona malowniczy krajobraz wzdłuż wałów wiślanych i jest przy tym idealną alternatywą na dojazd do Tyńca samochodem. Droga jest w pełni pokryta asfaltem oraz prowadzi po obu stronach rzeki, co pozwala na zmianę perspektywy w drodze powrotnej lub w trakcie jazdy, jeśli zdecydujemy się pokonać rzekę jednym z mostów w czasie przejażdżki. Trasę z pewnością można zaliczyć do mniej wymagających i przez to dobrych dla osób zaczynających swoją przygodę ze zwiedzaniem Krakowa rowerem, jak i rodzin z dziećmi.

Co jeszcze oferuje trasa do Tyńca? Koniec przejażdżki zaprowadzi nas do tynieckiego klasztoru Benedyktynów, w którego skład wchodzi wiele historycznych budowli. Są to m.in. kościół św. Piotra i Pawła czy dziedziniec z zabytkową studnią. Po drodze zaś zobaczymy na przykład Klasztor Kamedułów na Bielanach czy Zamek w Przegorzałach.

Trasy rowerowe Kraków - Wisła

Rowerem na Nową Hutę

Jeśli planujesz zwiedzanie Nowej Huty, odwiedzenie jej rowerem jest bardzo dobrym pomysłem. Prowadząca do tej dzielnicy trasa jest dosyć długa jeśli zaczynamy w centrum, jednak warto się poświęcić dla możliwości poznania całego miasta z perspektywy rowerzysty. Na Nową Hutę można się udać przez centrum, jednak równie interesującą opcją, jeśli wyraźnie dłuższą, jest jazda wzdłuż Wisły. Nie ważne który wariant wybierzesz i gdzie zaczniesz swoją przygodę, trasa na pewno przyniesie dużo wrażeń.

Po dotarciu na miejsce do zwiedzenia będziemy mieli przede wszystkim punkt główny dzielnicy, jakim jest Plac Centralny. Z tego historycznego i bardzo charakterystycznego miejsca w Krakowie możemy się udać np. pod Kopiec Wandy. Innym ciekawym i nie raz nie docenianym miejscem do odwiedzenia jest Dworek Matejki. Ten niepozorny budynek należał kiedyś do samego artysty, zaś obecnie znajduje się w nim poświęcone mu muzeum.

Ścieżki rowerowe Kraków – trasa wokół Starego Miasta

Kraków rowerem to idealna opcja na poznanie zabytkowej części miasta. Sieć obecnych tu ścieżek pozwala na odwiedzenie wszystkich istotnych punktów starówki i okolic w stosunkowo krótkim czasie. Ta propozycja jest nieco bardziej dedykowana dla osób z elastycznym planem, chcących niejako pobłąkać się po okolicy niż podróżować wzdłuż jasno wytyczonej trasy. Tego typu wyprawę rowerową dopasuj do własnych preferencji. Masz wiele możliwości, zarówno jeśli chodzi o punkty, które odwiedzisz, jak i długość trasy, na jaką się wybierzesz. Jednak aby zobaczyć wszystkie najważniejsze atrakcje wystarczyć może nawet trasa około 10 km – pętla wokół starówki, z ewentualnym zahaczeniem o dzielnicę Kazimierz oraz bulwary wiślane.

Trasy rowerowe Kraków - Stare

Trasy rowerowe Kraków – inne trasy

Jak jeszcze można zwiedzić Kraków rowerem? Opcji jest niezliczenie wiele. Dzięki rozbudowanej infrastrukturze rowerowej w praktycznie całym mieście możemy odwiedzić wiele różnych zakątków, o których może nawet nie dowiedzielibyśmy się w inny sposób. Trasy rowerowe Kraków – gdzie jeszcze może Cię zaprowadzić Twój rower? A może chcesz się udać z Krakowa poza miasto? Oto kilka luźnych propozycji:

  • Trasa od Ojcowskiego Parku Narodowego – kilkugodzinna wyprawa do jednego z najbardziej malowniczych parków narodowych w regionie
  • Trasa Leśna w Puszczy Dulowskiej – podróż przez park krajobrazowy, dobra dla rodzin z młodszymi dziećmi
  • Szlak Orlich Gniazd – znana i nieco bardziej wymagająca pod względem dystansu trasa, którą jednak łatwo skrócić do własnych potrzeb

Kraków oraz jego okolice zwiedzanie rowerem dają zupełnie inna perpektywę na to historyczne i pełne ciekawych miejsc miasto. Jeśli masz ochotę na odkrycie go na nowo, jedna z wielu ścieżek rowerowych na pewno będzie wspaniałym pomysłem na popołudniowy czy weekendowy wypad z rodziną lub znajomymi.

Udostępnij