Wielu mieszkańców zarówno domów jednorodzinnych jak i mieszkań zmaga się z problemem nadmiernego nagrzewania się pomieszczeń. Współczesny rynek oferuje wiele rozwiązań pomagających skutecznie ograniczyć ilość przedostającego się do wnętrza budynku światła. Wśród nich dużą popularnością cieszą się rolety zewnętrzne i wewnętrzne. Chociaż pełnią one podobne funkcje, to ich unikalne cechy mogą znacząco wpłynąć na inne aspekty życia domowników.
Czym charakteryzują się rolety wewnętrzne?
Rolety wewnętrzne od lat cieszą się niesłabnącą popularnością, stanowiąc częsty wybór do domów, mieszkań i przestrzeni biurowych. Dostępne są w niezwykle szerokiej gamie kolorów, wzorów i mogą być wytwarzanie z różnych materiałów, co pozwala idealnie wkomponować je w styl danego pomieszczenia. Istnieje wiele rodzajów rolet wewnętrznych np. eleganckie rolety rzymskie, które układają się w dekoracyjne fałdy, wszechstronne rolety plisowane idealnie przylegające do szyby i umożliwiające zasłonięcie dowolnego fragmentu okna, czy funkcjonalne rolety dzień/noc.
Montaż, rolet wewnętrznych można przeprowadzić samodzielnie i często w sposób bezinwazyjny. Przekłada się to również na atrakcyjny koszt rolet wewnętrznych, czyniąc je ekonomicznym rozwiązaniem. Dodatkowo rolety wewnętrzne są niezwykle praktyczne – pozwalają na precyzyjną kontrolę nad ilością światła wpadającego do pomieszczenia, od delikatnego rozproszenia po niemal pełne zaciemnienie, co jest szczególnie istotne np. w sypialni lub w pokoju dziecięcym. Ich wszechstronność objawia się także możliwością montażu na niemal każdym typie okna, również tych o niestandardowych wymiarach.
Rolety wewnętrzne znakomicie sprawdzają się w wielu sytuacjach. Są one praktycznym rozwiązaniem w przypadku pomieszczeń w blokach, gdzie montaż rolet zewnętrznych z przyczyn technicznych czy formalnych może być utrudniony lub niemożliwy. Prosta instalacja i przystępna cena czynią rolety wewnętrzne atrakcyjną opcją dla osób chcących osłonić okna, w lokalach użytkowanych jedynie tymczasowo. Rolety wewnętrzne dobrze spełnią swoją funkcję również w pomieszczeniach mniej narażonych na intensywne nasłonecznienie lub tam, gdzie głównym celem jest zapewnienie prywatności i precyzyjna kontrola ilości wpadającego światła dziennego, a niekoniecznie maksymalna ochrona przed nagrzewaniem.
Czym wyróżniają się rolety zewnętrzne?
Rolety zewnętrzne pozwalają skutecznie ochronę przed słońcem i nadmiernym nagrzewaniem pomieszczeń. Montowane na zewnątrz, zatrzymują znaczną część promieni słonecznych jeszcze zanim dotrą one do szyby, co realnie obniża temperaturę wewnątrz budynku podczas upalnych dni. Dzięki temu wnętrza pozostają przyjemnie chłodne, a potrzeba korzystania z klimatyzacji maleje, co może pomóc zmniejszyć rachunki za prąd. Ponadto solidna konstrukcja rolet stanowi fizyczną przeszkodę dla potencjalnych włamywaczy, znacząco utrudniając dostęp do okien. Wiele nowoczesnych modeli wyposażonych jest w specjalne zabezpieczenia, które dodatkowo podnoszą poziom ochrony Twojego domu.
Odpowiednio dobrane rolety zewnętrzne to również skuteczny sposób na wyciszenie wnętrza. Ten typ rolet sprawdzi się w przypadku mieszkań zlokalizowanych w pobliżu arterii komunikacyjnych o dużym natężeniu ruchu. Możliwość ograniczenia hałasu docierającego z zewnątrz jest nieoceniona, dla które osób pracują zdalnie lub po prostu pragną cieszyć się ciszą we własnym domu. Ponadto rolety zewnętrzne wspierają izolację termiczną budynku przez cały rok. Zimą opuszczone rolety zewnętrzne tworzą dodatkową barierę, tzw. poduszkę powietrzną, która ogranicza ucieczkę ciepła z pomieszczeń. Latem natomiast, jak już wspomniano, chronią przed upałem.
Opuszczone rolety zewnętrzne skutecznie blokują niemal całe światło zewnętrzne, tworząc idealne warunki do snu i odpoczynku, nawet w środku słonecznego dnia. Jest to nieocenione w takich pomieszczeniach jak sypialnia, pokój dziecięcy czy pokój przeznaczonych do kina domowego. Dzięki temu, że rolety zewnętrzne osłaniają okna przed niekorzystnym działaniem czynników atmosferycznych, takich jak intensywne słońce, zacinający deszcz, grad czy silny wiatr, stolarka okienna jest mniej narażona na uszkodzenia i blaknięcie, co przedłuża jej żywotność i estetyczny wygląd na długie lata.
Jakie są wady rolet zewnętrznych?
Jedną z głównych wad rolet zewnętrznych jest wyższy koszt zakupu i instalacji w porównaniu do osłon wewnętrznych. Zarówno żaluzje fasadowe, jak i profesjonalny montaż rolet zewnętrznych, generują większe koszty niż instalacja rolet wewnętrznych, co warto uwzględnić w planowanym budżecie. Ponadto montaż rolet zewnętrznych powinien być przeprowadzony przez doświadczonych fachowców. Nieprawidłowo wykonana instalacja może powodować wystąpienie mostków termicznych lub uszkodzenie elewacji. Warto wiedzieć, że w niektórych sytuacjach montaż rolet zewnętrznych może wiązać się z koniecznością uzyskania odpowiednich pozwoleń. Dotyczy to m.in. mieszkań w bloku zarządzanych przez wspólnoty mieszkaniowe lub spółdzielnie, a także obiektów zabytkowych, gdzie wszelkie zmiany w wyglądzie elewacji muszą być konsultowane i zatwierdzane przez odpowiednie organy
Rolety zewnętrzne czy wewnętrzne — jakie rolety wybrać?
O tym, czy lepszym rozwiązaniem dla Twojego domu będą rolety wewnętrzne, czy zewnętrzne, zadecydują Twoje indywidualne potrzeby i oczekiwania. Każde z tych rozwiązań ma pewne wady i zalety, które przemawiają za nim. Jeśli chodzi o ochronę przed słońcem, nagrzewaniem pomieszczeń oraz ogólną izolację, rolety zewnętrzne zdecydowanie dominują. Z kolei w kwestiach związanych z estetyką wnętrza, łatwością instalacji i ogólnym kosztem inwestycji, przewagę zyskują rolety wewnętrzne. Oferują one nieporównywalnie większą różnorodność wzorów, kolorów i materiałów, pozwalając na idealne dopasowanie do aranżacji każdego wnętrza i stanowiąc jego istotny element dekoracyjny.
Czy można łączyć rolety wewnętrzne i zewnętrzne?
Połączenie rolet wewnętrznych i zewnętrznych jest jak najbardziej możliwe i często przynosi najlepsze rezultaty, tworząc system idealnie dopasowany do zróżnicowanych potrzeb Twojego domu. Główną korzyścią płynącą z jednoczesnego stosowania rolet zewnętrznych i wewnętrznych jest uzyskanie kompleksowej ochrony i niezrównanego komfortu. W takim duecie rolety zewnętrzne przejmują na siebie ciężar zadań związanych z ochroną termiczną – skutecznie chroniąc przed nadmiernym nagrzewaniem pomieszczeń latem i utratą ciepła zimą – a także zapewniają lepszą ochronę domu oraz doskonałą izolację akustyczną. Rolety wewnętrzne z kolei oferują nie tylko precyzyjną kontrolę nad ilością światła docierającego do wnętrza, ale również tym stanowią ważny element jego wystroju.
Podsumowanie
Rolety wewnętrzne najlepiej sprawdzą się tam, gdzie priorytetem jest estetyka wnętrza domu i subtelna gra światłem, natomiast rolety zewnętrzne oprócz ochrony przed nagrzewaniem pomieszczeń oferują dodatkowe zabezpieczenie przed włamaniem, hałasem i utratą ciepła. Zastanów się więc, co jest dla Ciebie najważniejsze, analizując własne potrzeby i oczekiwania. Dokonując odpowiedniego wyboru, zyskasz komfort i satysfakcję z idealnie dopasowanych osłon okiennych na długie lata.
Artykuł sponsorowany