mobilnykrakow.pl

Blog tematyczny o transporcie, atrakcjach i życiu w Krakowie.

Lifestyle

Kraków wystawy – jakie są ciekawe muzea w Krakowie?

Kraków wystawy – jakie są ciekawe muzea w Krakowie?

Kraków to miasto które może się pochwalić wieloma interesującymi muzeami i wystawami. Kraków wystawy – jakie są najciekawsze z nich? Poniżej prezentujemy trzy ciekawe propozycje na odwiedziny muzeów w Krakowie. Każda z nich wyróżnia się inną tematyką oraz wystawami, które powinny zainteresować każdego. Są nimi:

  • Największe krakowskie muzeum – Muzeum Narodowe;
  • Interesujące muzeum o zróżnicowanych wystawach – Muzeum MOCAK;
  • Ciekawa odskocznia od muzealnych gablot nie tylko dla entuzjastów samolotów – Muzeum Lotnictwa Polskiego

Kraków wystawy – Muzeum Narodowe w Krakowie

To z pewnością najbardziej rozpoznawalne muzeum w Krakowie, i nie bez powodu – jego zasoby są prawdziwie imponujące. Posiada ono jeden gmach główny i aż 10 działów zlokalizowanych w różnych zabytkowych zakątkach miasta. Główne wystawy stałe na terenie muzeum to:

  • Galeria „Broń i Barwa w Polsce”, czyli kolekcja różnorodnych militariów polskich od czasów sięgających średniowiecza do XX wieku;
  • Galeria Rzemiosła Artystycznego, na której prezentowane są tysiące tkanin i różnych wyrobów rzemieślniczych, takich jak meble czy różne przedmioty wytworzone ze srebra;
  • Galeria Sztuki Polskiej XX + XXI – jedna z najnowszych wystaw prezentujących dokonania sztuki polskiej na przestrzeni ostatnich 120 lat

W Muzeum Narodowym zobaczysz jednak sztukę nie tylko polską, ale również europejska i pozaeuropejską. Jest to miejsce nie tylko dla zainteresowanych malarstwem czy rzeźbą! Jak pokazują powyższe wystawy mamy tu do czynienia z bardzo różnorodnymi formami sztuki. Wśród nich na pewno należy wyróżnić eksponaty takie jak liczne grafiki, rękopisy, starodruki, przedmioty z kategorii numizmatyki oraz wiele innych!

Kraków wystawy - obraz

Ciekawe muzea w Krakowie – Muzeum Sztuki Współczesnej MOCAK

Muzeum MOCAK to kolejne z najpopularniejszych i najbardziej rozpoznawalnych muzeów w Krakowie. Jego program obejmuje prezentacja sztuki najnowszej, zatem skupia się na dziełach sztuki z XX wieku, ale przede wszystkim ostatnich 20 lat. MOCAK jest zatem dobrym miejscem na odwiedziny dla każdego prawdziwego entuzjasty sztuki współczesnej, ale i każdej osoby, która chce poszerzyć swoje horyzonty poprzez poznanie dzieł nie wpisujących się sztywno w znane wszystkim ze szkoły ramy sztuki tradycyjnej.

W tym muzeum nie musisz się martwić o tymczasowość wystaw – regularnie aktualizowane wystawy czasowe znajdują się obok trzech wystaw stałych, z których każda jest na swój sposób niepowtarzalna i na pewno wywoła spore wrażenie. Wystawy te to Kolekcja wokół MOCAK-u, wystawa na poziomie –1 oraz wystawa Live Factory 2: Warhol by Lura. W kwestii wystaw czasowych, te również są zaskakujące i warte uwagi, dlatego sprawdzaj regularnie aktualności na stronie muzeum. Nie ważne jednak, kiedy je odwiedzisz – na pewno będzie to niezapomnianym doświadczeniem.

Kraków wystawy - Muzeum Lotnictwa Polskiego

Kraków wystawa – Muzeum Lotnictwa Polskiego

Muzeum to znajduje się na terenie dawnego lotniska Rakowice-Czyżyny. Prezentuje ono przede wszystkim historyczne modele samolotów wojskowych. Liczba obecnie eksponowanych modeli przekracza już 200 sztuk! Muzeum zostało też dostrzeżone i docenione poza granicami Polski – według rankingu CNN znajduje się na ósmym miejscu najlepszych muzeum lotnictwa na świecie. Jedną z wystaw muzeum są “Skrzydła Wielkiej Wojny” prezentująca kolekcję unikalnych samolotów używanych w okresie I wojny światowej. Warta uwagi jest również Silnikownia, która eksponuje napędy lotnicze z praktycznie całego okresu lotnictwa.

Muzeum zajmuje się też organizacją wydarzeń związanych z jego działalnością. Jednym z nich jest rokroczny Małopolski Piknik Lotniczy, który to ma miejsce każdego czerwca. Jest to największy organizowany w południowej Polsce pokaz lotniczy. Uczestniczą w nim polscy jak i zagraniczni piloci, który pokazują możliwości różnych samolotów. Odbywają się np. loty niskie oraz akrobacyjne. Wydarzenie jest dużym widowiskiem i służy przybliżeniu odwiedzającym działania różnych maszyn w praktyczny i przy tym atrakcyjny sposób.

Powyżej opisaliśmy tylko kilka spośród wielu ciekawych muzealnych wystaw w Krakowie. Kraków wystawy – całe miasto ma ich do zaoferowania wiele więcej. Jeśli jednak chcesz odwiedzić muzeum, ale nie masz jeszcze pomysłu gdzie się wybrać, nasza lista na pewno będzie dobrą inspiracją. Kraków oferuje mnóstwo wystaw czasowych, dlatego śmiało rozejrzyj się za tym, co obecnie jest wystawiane i co niedługo zniknie. Na pewno nie chcesz przegapić czegoś niepowtarzalnego!

Udostępnij