mobilnykrakow.pl

Blog tematyczny o transporcie, atrakcjach i życiu w Krakowie.

Lifestyle

Jak zainwestować 100 tysięcy zł?

Jak zainwestować 100 tysięcy zł?

Masz odłożony spory kapitał, ale jeszcze nie wiesz, jak go zainwestować? Złoto, obligacje, akcje, a może profesjonalny rachunek maklerski, który służy do samodzielnego zakupu instrumentów finansowych? Wszystko zależy od Twoich celów, determinacji i wiedzy finansowej. 100 tys. zł to konkretna kwota, która daje Ci sporo możliwości. Jak inwestować, żeby pomnożyć swój kapitał? Tego dowiesz się z naszego artykułu.

Jak inwestują Polacy?

Nasze podejście do inwestowania i oszczędzania jest coraz bardziej świadome. Zdajemy sobie sprawę z tego, że żyjemy w niepewnych czasach i bez wątpienia przyda się nam poduszka finansowa. Nawet z niewielkich pensji staramy się odkładać pieniądze, które lokujemy w różne aktywa.

Jak wynika z najnowszego raportu „Polak Inwestor”, przeciętny portfel inwestycyjny ma wartość do 100 tys. zł[1]. Jednak to nie jedyne wnioski, które płyną z raportu. Okazuje się, że:

·        41,2% badanych inwestuje regularnie,

·        76% woli inwestować samodzielnie,

·        56,8% respondentów dopuszcza niewielkie ryzyko inwestycyjne, ale raczej go unika,

W co inwestujemy? Około 50% badanych wskazało na własną edukację i obligacje skarbowe i korporacyjne (z dominacją w portfelu tych pierwszych). Z kolei 45,9% inwestuje pieniądze w kruszce.

Najważniejsze cele, na które odkładamy pieniądze, również zostały jasno sprecyzowane przez badanych. Zaliczamy do nich:

·        przyszłą emeryturę,

·        ochronę przed inflacją,

·        dywersyfikację portfela.

Z raportu dowiadujemy się, że Polacy nie tylko chcą oszczędzać i inwestować, ale również szukają bezpiecznej przystani, która zapewni spokojną przyszłość. Dlatego tak chętnie sięgamy po inwestycje (np. złoto czy obligacje). Interesuje nas również samodzielne inwestowanie i dywersyfikacja portfela inwestycyjnego, dzięki której chcemy zrównoważyć ryzyko z możliwością uzyskania wysokiej stopy zwrotu.

W co zainwestować pieniądze?

Jeżeli udało nam się zaoszczędzić 100 tys. zł, to warto pomyśleć o inwestycji w instrumenty finansowe takie jak obligacje korporacyjne i skarbowe, wybrane fundusze inwestycyjne (np. mieszane, dłużne), kruszce i bezpieczne lokaty. Tego typu inwestycje sprawdzą się w niepewnych czasach, w okresie dekoniunktury czy zmian na politycznej mapie świata.

Obligacje korporacyjne emitowane przez przedsiębiorstwa mogą być dobrym sposobem na pomnożenie kapitału. Chcesz inwestować samodzielnie i mieć kontrolę nad swoją inwestycją i rachunkiem maklerskim? Możesz nawiązać współpracę z renomowanym domem maklerskim z dostępem do nowoczesnej platformy. Rachunek maklerski w Michael / Ström Dom Maklerski oferuje szereg korzyści dla użytkowników. Jeśli zdecydujesz się na współpracę:

·        Nic nie zapłacisz za otwarcie i prowadzenie konta.

·        Będziesz korzystać z autorskiego i przyjaznego systemu transakcyjnego.

·        Możesz na bieżącą sprawdzać rodzaj i wartość swoich aktywów.

Korzystając z konta maklerskiego, otrzymasz stały dostęp do rynku Catalyst. Dzięki temu rozwiązaniu możesz kupować obligacje skarbowe i korporacyjne na rynku pierwotnym i wtórnym w dogodnym dla Ciebie momencie. Na bieżąco będziesz też informowany o najnowszych emisjach obligacji korporacyjnych.

Artykuł sponsorowany.

[1] Raport „Polak Inwestor” Edycja 2023. Opracowanie iKSync oraz Uniwersytet Ekonomiczny w Krakowie [https://sg-cdn.uek.krakow.pl/file/root/aktualnosci/raport-polak-inwestor-2023-wyniki.pdf]

Udostępnij