mobilnykrakow.pl

Blog tematyczny o transporcie, atrakcjach i życiu w Krakowie.

Transport

Gdzie zaparkować w Krakowie? Poradnik dla odwiedzającego

Gdzie zaparkować w Krakowie? Poradnik dla odwiedzającego

Każdy mieszkaniec oraz odwiedzający tak dużego miasta, jakim jest Kraków, zna problemy z szukaniem miejsca parkingowego. Miasto to niesławne jest z licznych korków, a przy tym raczej słabo wypada w typowych cenach za parking dla turystów. Gdzie zaparkować w Krakowie? Czy można parkować za darmo, a jeśli tak, to gdzie? Zapraszamy do zapoznania się z poniższym poradnikiem.

W artykule przeczytasz:

  • Jak wygląda sytuacja z opłatami za parkingi w Krakowie lub ich brakiem;
  • Dlaczego dostanie się do centrum samochodem oraz zaparkowanie tam jest utrudnione;
  • Jak praktycznie zaparkować – o parkingach podziemnych oraz w sąsiedztwie galerii handlowych

Gdzie zaparkować w Krakowie – czy da się za darmo?

Na początek warto wiedzieć o istnieniu tzw. strefy płatnego parkowania w Krakowie. Dotyczy ona centrum miasta, jak i niektórych dalszych ulic. W tej strefie niestety nie zaparkujemy za darmo przez większość dnia. Według uchwały miejskiej obszar strefy płatnego parkowania obowiązuje w godzinach 10:00-20:00 przez 6 dni tygodnia, zatem z wyjątkiem niedzieli.  Opłatę uiścimy w umiejscowionych tu automatach lub poprzez aplikację mobilną. Sama strefa podzielona jest na trzy mniejsze obszary o różnych stawkach cenowych – są to kolejno 6, 5 i 4 zł za godzinę na terenie podstref A, B oraz C. 

Gdzie zaparkować w Krakowie w ciągu tygodnia, jeśli zależy nam na darmowym postoju? Niestety tutaj nie mamy wiele opcji do wyboru. Darmowe parkingi znajdziemy przede wszystkim na obrzeżach miasta, a i tak mówimy tu o terenach prywatnych dla użytkowników np. hoteli czy pracowników danych zakładów. Zatem jeśli chcesz się dostać w interesujące Cię miejsce bliżej centrum, o darmowym parkowaniu trzeba raczej zapomnieć.

Gdzie zaparkować w Krakowie - parking przy budynku

Parking w centrum i przy atrakcjach turystycznych

Gdzie zaparkować w Krakowie w centrum? Jak jest z poruszaniem się po tym obszarze miasta Otóż dotarcie tam samochodem wcale nie jest proste. Nie dość, że ruch jest duży, to mówimy tu też o strefie ograniczonego ruchu oraz parkowania. Co to znaczy dla Ciebie jako odwiedzającego? Najpewniej nie będziesz w stanie dostać się do niektórych zakątków centrum bez specjalnego pozwolenia.

Znalezienie miejsca postojowego w bezpośredniej bliskości odwiedzanych przez nas atrakcji również może się okazać nie lada wyzwaniem. Nie dość, że popularniejsze z nich będą naturalnie przyciągały więcej podróżnych w samochodach, same parkingi są dosyć drogie i mogą być położone w dość mało strategicznych miejscach. Przez to wszytko nawet mimo parkingu nadal będziemy musieli przejść duże dystanse piechotą. Trudno znaleźć łatwe rozwiązanie w takim przypadku, dlatego może atrakcje bliżej ścisłego centrum lepiej będzie odwiedzić z pomocą komunikacji miejskiej? Trzeba raczej zapomnieć o wybieraniu się na Stare Miasto czy do centrum historycznego dzielnicy Kazimierz własnym pojazdem. Wynika to przede wszystkim ze ścisłego zakazu wprowadzania tam samochodów bez pozwolenia.

Gdzie zaparkować w Krakowie - parking w galerii handlowej

Podziemne parkingi w Krakowie – praktyczne rozwiązanie

Parkingi podziemne to dobre rozwiązanie na problem, jakim jest wielu samochodów w dużym mieście. Na szczęście również w Krakowie znajdziemy taki typ parkingu. Co więcej, dwa parkingi podziemne są do dyspozycji odwiedzających w samym centrum miasta. Mowa tu o parkingach pod gmachem Głównym Muzeum Narodowego oraz tuż przy Wawelu, pod Placem na Groblach. Cena za postój na tych parkingach powinna się mieścić w granicach 6-8,5 zł za godzinę w zależności od dnia tygodnia.

Częstym wyborem wśród podróżnych są też parkingi przy galeriach handlowych. Położone są w praktycznych lokalizacjach, tak jak Galeria Krakowska w centrum czy Galeria Kazimierz przy popularnej historycznej dzielnicy, co stanowi dodatkowy atut dla turysty. Oczywiście również tutaj trzeba będzie zapłacić. W przypadku Galerii Krakowskiej położonej przy dworcu kolejowym cena wzrasta po dwóch pierwszych godzinach postoju z 2 zł do bardziej standardowej dla tego typu parkingu ceny 5 zł.

Podsumowanie

Poruszanie się po Krakowianie nie jest łatwym zadaniem. Dodatkowo utrudniają go problemy z ze znalezieniem odpowiedniego parkingu, jak i innymi zasadami, o których trzeba pamiętać podczas samochodowych wycieczek do tego historycznego miasta. Mamy jednak nadzieję, że powyższy poradnik nieco ułatwi to ciężkie zadanie i że uda Ci się uniknąć większości frustracji podczas szukania miejsca postojowego w Krakowie.

Udostępnij