mobilnykrakow.pl

Blog tematyczny o transporcie, atrakcjach i życiu w Krakowie.

Społeczeństwo

Dzielnice Krakowa – które są najlepsze do mieszkania?

Dzielnice Krakowa – które są najlepsze do mieszkania?

Które dzielnice Krakowa są najlepszym miejscem do zamieszkania? Odpowiedź na to pytanie nie jest prosta. Otóż trzeba wziąć pod uwagę wiele różnorodnych czynników, a przy tym pamiętać, że dla różnych osób różne kwestie będą bardziej czy mniej istotne. Ponadto każdy ranking korzysta z nieco innych mierników w tworzeniu list najlepszych dzielnic, a w natłoku informacji łatwo się pogubić. W tym artykule staramy się wyłonić najważniejsze kwestie do wzięcia pod uwagę przy wyborze najlepszej dzielnicy do mieszkania w Krakowie.

W tym artykule znajdziesz:

  • Kryteria które bierze się pod uwagę w rankingach najlepszych dzielnic;
  • Porównania poszczególnych dzielnic na podstawie opisanych kryteriów;
  • Podsumowanie – które dzielnice Krakowa są najlepsze do zamieszkania?

Kraków dzielnice – co uwzględnia się w rankingach?

Na początek warto wiedzieć, że w Krakowie mamy w sumie 18 dzielnic, podzielonych na 4 obszary administracyjne: Śródmieście, Krowodrzę, Nową Hutę oraz Podgórze. Wszystkie można analizować na podstawie różnych kryteriów, które również różnią się w zależności od konkretnego badania, na którego podstawie tworzy się ranking. Wyróżnić można jednak kilka najważniejszych, które zapewne będą też miały największe znaczenie dla nowego mieszkańca Krakowa.

Zatem na jakiej podstawie możemy określić najlepsze dzielnice Krakowa? Do kryteriów zalicza się m.in.:

  • Bezpieczeństwo – określane na podstawie liczby przestępstw na danym terenie, jak i subiektywnego odczucia mieszkańców;
  • Lokalizacja – jak blisko od centrum i innych ważnych punktów miasta jest dzielnica;
  • Komunikacja – do niej zaliczamy zarówno komunikację miejską, jak i dostęp do miejsc parkingowych czy ścieżek rowerowych;
  • Koszty życia – w tej dynamicznej kategorii analizuje się ceny mieszkań jak i czynsze.

Inne bez wątpienia istotne dla mieszkańca kwestie to np. stopień zadbania okolicy, ekologia (w tym odsetek terenów zielonych), przyjazność okolicy dla rodzin z dziećmi oraz właścicieli zwierząt, jak i np. oferta zakupowa, kulturalna i rozrywkowa.

Dzielnice Krakowa - komunikacja miejska

Dzielnice Krakowa – jak wypadają w rankingach?

Znając kryteria do sortowania dzielnic według rankingu możemy przejść do konkretnych porównań i wyciągać z nich wnioski. W pierwszej kolejności warto przyjrzeć się bezpieczeństwu. W tej kwestii najlepiej wypadają dzielnice położone głównie w zachodniej części miasta, w tym Bronowice, Zwierzyniec oraz Grzegórzek. A jakie są zatem najniebezpieczniejsze dzielnice Krakowa? W tej kwestii dobrym wynikiem nie pochwalą się ani Wzgórza Krzesławickie, ani Bieżanów-Prokocim.

Kolejna istotna dla wielu mieszkańców kwestia to lokalizacja. Tutaj na pewno pozytywnie wyróżniają się położone w sercu Stare Miasto, jak i Grzegórzki i Prądnik Czerwony, które to mają dobre połączenie z centrum. Zbliżonym i równie istotnym kryterium jest komunikacja miejska. Tu ponownie górują Grzegórzki, a poza nimi również Mistrzejowice, Bieńczyce i Nowa Huta. Niezadowalająco rozwinięta infrastruktura komunikacyjna dotyczy zaś Swoszowic oraz Wzgórz Krzesławickich.

Na koniec dobrze wspomnieć też o kwestii czystości i ekologii. Tym razem Stare Miasto wypada zdecydowanie najgorzej – mieszkańcy tej dzielnicy mogą narzekać na jakość powietrza, poziom hałasu, jak i niewystarczającą ilość zieleni. Najlepiej oceniane natomiast są Zwierzyniec, Swoszowice i Nowa Huta. Co ciekawe, wszystkie trzy są dzielnicami z obrzeży miasta.

Dzielnice Krakowa - budynek szklany

Kraków dzielnice – zestawienie najlepszych miejsc do zamieszkania

W różnych kategoriach kilkakrotnie góruje kilka różnych dzielnic, które z tego względu na pewno zasłużyły na tytuł najlepszych do mieszkania w Krakowie. O których dzielnicach mowa?

Jako jedna z najlepszych dzielnic często cytowane są Mistrzejowice. Nie bez powodu – ich mieszkańcy mogą się cieszyć dobrą lokalizacją logistyką oraz atrakcyjnym zapleczem edukacyjnym i sportowym. Wysoko notowane są też Grzegórzki, uważane za jedno lepszych miejsc dla tych, którzy wszystkie istotne punkty Krakowa chcą mieć na wyciągnięcie ręki. Podobnie Krowodrza ma bardzo atrakcyjne położenie oraz jest przyjazna mieszkańcowi i oferuje dużo terenów zielonych. To wszystko sprawia że jest popularnym wyborem dla osób w wieku studenckim, ale nie tylko. Dużo dobrego można też powiedzieć o Nowej Hucie. Choć położona daleko od centrum, zachęca nowych lokatorów poprzez podkreśloną przez mieszkańców wygodę i łatwy dostęp do wszystkiego, co potrzebne, wliczając do tego np. służbę zdrowia.

Podejmując ostateczny wybór warto kierować się różnorodnymi rankingami, jednak zawsze pamiętaj o kwestiach najistotniejszych dla Ciebie. Mimo tego wciąż kilka dzielnic można określić jako jednoznacznie lepsze lub gorsze pod danym względem, co na pewno warto mieć zawsze na uwadze. Jeśli masz na oku jakąś dzielnicę, dokładnie przeanalizuj ją pod względem tego, co ma dla Ciebie największe znaczenie i porównaj z innymi dzielnicami o równie wysokim wyniku. W ten sposób na pewno łatwiej Ci będzie dokonać przemyślaną decyzję.

Udostępnij